„Znalost předpisů je základem bezpečné práce!“

  • Znalost základních povinností vyplývajících z právních a ostatních předpisů a požadavků zaměstnavatele k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci je nedílnou a trvalou součástí kvalifikačních předpokladů všech zaměstnanců.
  • Zaměstnanci jsou povinni je dodržovat a musí být s nimi řádně seznámeni.
  • Seznámení s příslušnými předpisy se provádí v podmínkách SDD,a.s. zejména prostřednictvím:

Centrálního vzdělávacího střediska – úvodní školení, odborné, kvalifikační kurzy, periodická
a odborná školení – kde je zdokumentováno, s čím byl seznámen, kdy a kým.

Nadřízených zaměstnanců – kteří seznámí své podřízené s příslušnými předpisy v rozsahu, který se zaměstnanců týká dle jejich pracoviště, zaměření a profese.

  • Nadřízení si musí hlídat, aby jejich zaměstnanci měli na příslušnou práci odpovídající kvalifikaci a měli absolvována příslušná školení a byli seznámeni s příslušnou provozní dokumentací.
  • Provozní dokumentací se nazývá prakticky všechno - veškerá dokumentace – návody, pokyny, opatření, příkazy, směrnice…Pro dané pracoviště to shrnuje Technologický postup, který shrnuje vše potřebné pro konkrétní podmínky určitého pracoviště a pak se používá shrnující tzv. Typový pasport – Typový technologický postup, který obsahuje všechno, co se dá použít na jakékoliv pracoviště – př. Pokyny pro obsluhu a údržbu kombajnů, nakladačů apod.
  • Jednou ze základních povinností nadřízených je kontrolovat, zda zaměstnanci při práci postupují podle Provozní dokumentace - dodržují při práci stanovené postupy, pracovní prostředky, OOPP atd.!!!
  • V případě, že nadřízený porušování BP toleruje, nezastaví práce a nezjedná nápravu, prakticky postup schvaluje…Těžko, pak může např. směnový technik vytknout porušení BP při vyšetřování úrazu, pokud mu to do té doby i opakovaně nevadilo.
  • Připomínáme, že základním článkem vedení organizace v otázkách dodržování bezpečnosti práce je již předák pracoviště, následován směnovým technikem a dalšími nadřízenými.     

Pro všechny zaměstnance platí:

Všeobecné měsíční poučení zaměstnanců o zásadách bezpečné práve společnosti Slezská důlní díla, a.s.

  1. Do práce přicházej odpočatý a střízlivý. Nepřicházej do práce pod vlivem léků, toxických a omamných látek. Dodržuj zákaz donášky a požívání alkoholických nápojů jakož i návykových látek před i během směny. Dodržuj zákaz kouření a nošení kuřáckých potřeb do dolu.
  2. Do dolu je přísně zakázáno sfárat s bateriovými hodinkami nebo jinými elektronickými přístroji, které nejsou schváleny pro důlní prostředí!
  3. Při převzetí svítidla zkontroluj jeho funkci a není-li zjevně poškozeno. Svítidlo jsi povinný nosit v řádně uzavřeném ochranném pouzdře nebo připevněné na opasku (od převzetí do vrácení). Za stav osobního svítidla a sebezáchranného přístroje jsi zodpovědný od převzetí do vrácení zpět do stojanu v lampovně. Přístroj je  povinnost mít v max. vzdálenosti do 5 m od sebe.
  4. Používej přidělené osobní ochranné pracovní prostředky (rukavice, respirátor, chrániče sluchu, ochrana zraku, balíček první pomoci atd.). Ochranné pracovní brýle pro celosměnové použití jsi povinen mít nasazeny po celou dobu od sfárání do dolu do vyfárání z dolu. Při vyjmenovaných operacích, u kterých hrozí zvýšené nebezpečí poranění očí, používej speciální ochranné brýle. Veškeré pracovní, ochranné a tvou bezpečnost zajišťující prostředky používej pouze k účelům, ke kterým jsou určeny. Na pracovištích se zhoršenými mikroklimatickými podmínkami jsi povinen být vybaven pitným režimem dle osobní spotřeby. Do dolu se smí fárat jen ve fáracím oděvu, není přípustné fárat pouze v trenýrkách nebo ve spodkách.
  5. Láhve určené pro potravinářské účely nikdy nepoužívej k uskladnění nebo k přenášení chemikálií a technických kapalin.
  6. V podzemí je zakázáno volně odhazovat odpadky.
  7. Před započetím práce a během směny ověřuj bezpečný stav pracoviště. Při ohrožení zastav práci. V práci pokračuj, jakmile pominulo ohrožení. Dbej na bezpečnost vlastní i svých spolupracovníků.
  8. Bez souhlasu dozorčího orgánu nebo předáka se nesmíš vzdálit předčasně ze svého pracoviště, kromě naléhavých důvodů ( úraz, nevolnost, hrozící nebezpečí apod.).
  9. Poškozovat, odstraňovat nebo jinak vyřazovat z provozu bezpečnostní a ochranná zařízení je zakázáno!!
  10. Při práci postupuj podle provozní dokumentace. Jsi povinen volit takové pracovní postupy, které jsou v souladu se zásadami bezpečné práce. Obsluhovat můžeš pouze ty stroje a zařízení, které máš pro práci přiděleny a pro které máš potřebnou kvalifikaci.
  11. Protipožární prostředky udržuj v nezávadném stavu tak, aby byly kdykoliv použitelné.
  12. Seznam se řádně se záchrannými cestami z pracoviště, jsou součástí každého technologického postupu pro dané pracoviště. Pro chůzi v dole používej jen řádných cest a buď maximálně pozorný, zejména v místech s úklonem. Úseky s hladkou nebo vlhkou počvou, nerovnosti, výmoly a případné předměty na cestě pro chůzi bezpečně obejdi. Pro chůzi v úklonných dílech používej stupaček. Dopravník přecházej jen po přechodovém můstku. Při vystupování na můstek i sestupování z přechodového můstku musíš být otočen čelem k můstku a věnovat zvýšenou pozornost počvě v místě sestupování. Při setkání s jedoucím vozidlem si povinen včas ustoupit do průchodu na dopravní cestě, nebo na jiné bezpečné místo. Na lokomotivní trať mimo dobu řádné chůze smíš vstoupit jen na příkaz dozorčího orgánu.
  13. Každý zaměstnanec je povinen dodržovat pokyny vyplývající z bezpečnostních označení, výstražných signálů a upozornění. Pamatuj, že jsi povinen uposlechnout pokynů hlídek při trhací práci, dopravě materiálu a hmot apod.. Při dopravě osob u svislé dopravy respektovat pokyny narážeče a dohlížitelů, zákaz vstupu do klece bez pokynu narážeče a zákaz otvírání branek za jízdy.
  14. Nevstupuj do ohrožených míst a nezdržuj se v nich. Nesmíš odstraňovat označení takových míst (znepřístupněná důlní díla, označené provozovny, trafostanice apod.).
  15. V případě, že zpozoruješ nebezpečí, které by mohlo ohrozit zdraví nebo životy lidí nebo způsobit provozní nehodu (havárii), jsi povinen, pokud nemůžeš nebezpečí odstranit sám, oznámit to ihned dozorčímu orgánu nebo dispečerovi, popřípadě inspekční službě.
  16. Havarijní číslo pro případ oznámení mimořádné události na dispečink v dole je 6 a na povrchu 3333. Pokud ucítíš v dole merkaptanovou signalizaci je tvou povinností ohlásit tuto skutečnost na havarijní číslo 6 a řídit se pokyny inspekční služby.
  17. V době zdolávání havárie jsou pro zaměstnance a všechny osoby zdržující se v prostorách a objektech postižených nebo ohrožených havárií, závazné příkazy vedoucího likvidace havárie.
  18. V případě vzniku pracovního úrazu má každý povinnost poskytnout první pomoc, zachovat místo úrazu v původním stavu a pokud je toho schopen oznámit ihned svému nejbližšímu nadřízenému nebo inspekční službě.  Oznamovací povinnost platí i pro svědka pracovního úrazu. Každý pracovní úraz musí být prošetřen.
  19. Do doby prošetření úrazu se nesmí na pracovišti, kde k úrazu došlo, nic měnit s výjimkou závažných důvodů.
  20. Před uvedením jakéhokoliv strojního zařízení do provozu jsi povinen zkontrolovat jeho stav. Jsi rovněž povinen přesvědčit se, že nikdo není v nebezpečné blízkosti zařízení. Před opuštěním pracoviště musí obsluha zajistit stroje proti nahodilému spuštění a proti zásahu nepovolaných osob.
  21. Při provozu důlních bezkolejových strojů se pracovníci nesmí zdržovat v dosahu nakládacího nebo jiného pracovního orgánu. Tímto se rozumí prostor před a za pohybujícím se strojem a mezi pohybujícím se strojem a boky důlního díla.
  22. Vstup do úklonných děl v době dopravy závěsnou dráhou je zakázán. Je zakázáno přecházet mezi vozy. Jízda na dopravních zařízeních je mimo povolené výjimky zakázána. Hmoty do dopravních nádob musí být ukládány tak, aby jimi nemohl být nikdo poraněn.
  23. Doprava lidí na pásovém dopravníku je povolena jen na dopravnících schválených pro dopravu osob a vybavených příslušnými bezpečnostními prvky a za stanovených podmínek. Pokud nejsou v pořádku všechny bezpečnostní prvky na pásovém dopravníku, umožňujícím dopravu osob, je zakázáno takový dopravník používat k jízdě.
  24. Na lanopásovém vleku je povolena přeprava jen takového počtu osob, pro kolik je vybaven sedačkami. Přetěžování vleku vede k jeho poškození a může vést k úrazu dopravovaných osob!!
  25. Dopravu dřeva nebo jiného materiálu po dopravnících musíš před započetím oznámit všem pracovníkům, kteří by touto dopravou mohli být ohroženi. Přepravované dřevo, nebo jiný materiál může být z dopravníku odebírán jen za zadní konec proti směru přepravy.
  26. Při kolejové nebo závěsné dopravě zajisti odstavené vozidlo proti ujetí působením vlastní tíže nebo nahodilým vlivem, při kolejové dopravě – např. podkladkem položeným přes obě koleje (odkorem), při dopravě ZD např. pohyblivou zarážkou.
  27. Dbej o čistotu kolem pásových dopravníků. Udržuj v provozu skrápěcí zařízení. V místech, kde hrozí nebezpečí zachycení pohyblivými částmi nebo pád hmot z dopravníku, je čištění za chodu zakázáno.
  28. V ostatních případech může být prováděno pouze určenými prostředky. Je-li dopravník v chodu, je zakázáno se na jeho konstrukci zdržovat.
  29. Při manipulaci s břemenem nepřeceňuj své síly. Při zvedání rozměrných a těžkých břemen si vyžádej pomoc spolupracovníků. Hmotnost zdvihaného nebo přenášeného břemene nesmí překročit 50 kg na jednoho pracovníka, při častém zvedání nebo přenášení 30 kg. Celková hmotnost ručně manipulovaných břemen za směnu nesmí překročit 10 000 kg na jednoho pracovníka.  Před zahájením manipulace s břemenem musíš znát jeho hmotnost, umístění těžiště, nejtěžší stranu a jeho správné uchopení (hmotnosti a ostatní informace o manipulovaném břemenu jsou uvedeny v doplňku dopravního řádu pro ZD či přímo na břemenu, dále je možno je získat dotazem u svého nadřízeného). Při zvedání břemene toto prováděj z podřepu a nikoliv z předklonu, chraň si svou páteř, vyvaruj se prudkých pohybů. Zvýšenou pozornost věnuj manipulaci s materiálem na nerovném, kluzkém nebo vratkém povrchu a při nedostatku prostoru.
  30. Při plenění výztuže se musíš zdržovat jen v bezpečně zajištěném prostoru a musíš mít zajištěnou ústupovou cestu.
  31. Výztuž v porubu musí být postavena ihned, jakmile je pro ni místo. Kde to stropní poměry vyžadují, musí být ihned po otevření nového prostoru stavěna provizorní výztuž.    
  32. Důlní díla musí být vyztužována tak, aby se zabránilo pádu horniny. Narušená část horniny musí být včas stržena nebo jinak zabezpečena. Stržení a odtěžení horniny prováděj z bezpečného místa. Pro tuto práci používej jen předepsané pomůcky (obtrhávací tyč, apod.).
  33. Při dopravě po závěsné dráze pomocí vrátků i závěsných lokomotiv dodržuj předpisy o dopravě. Zejména kontroluj stav brzdného vozíku, spojení nosných vozíků a pojištění čepů závlačkou, stav lana a dopravního vratu. Vždy přezkoušej signalizaci a v úklonném díle rozestav hlídky,pokud nemáš zajištěnu bezpečnost světelnou signalizací. Zjistíš-li závady, nesmíš do jejich odstranění zařízení provozovat.
  34. Jakákoliv neoprávněná manipulace s degazačním systémem, s rozvodem dusíku či s elektrickým zařízením je zakázána. Manipulaci smí provádět pouze osoby k tomu určené. Nemanipuluj s požárním vodovodem a rozvodem stlačeného vzduchu, pokud k tomu nedostaneš příkaz od nadřízeného nebo technika inspekční služby. V případě opravy musí být na dispečink nahlášen její začátek, předpokládaná doba trvání a ukončení práce.
  35. Je zakázáno vstupovat  do nevětraných prostorů. Separátní větrání musí být nepřetržitě v provozu. Pečlivě zavírej hrázové a regulační větrní dveře. Nepoškozuj protivýbuchové uzávěry. Tato zařízení slouží tvé bezpečnosti. Je zakázána manipulace a provádění změn na zařízeních pro rozvod větrů, kromě k tomu určených osob.
  36. Nález trhaviny nahlas svému nadřízenému nebo inspekční službě. V žádném případě s ní nemanipuluj!
  37. V případě průtrže nebo příznaků průtrže okamžitě opusť pracoviště, vypni elektrický proud a odejdi do čerstvých větrů. V nezbytném případě použij sebezáchranný přístroj. Důlní dílo znepřístupni proti vstupu nepovolaných osob. O situaci informuj inspekční službu.
  38. Dodržuj opatření stanovená v ZOPO (zvláštní opatření proti otřesům), před vstupem do ohrožené oblasti se ohlas inspekční službě a dbej jejích pokynů, nevstupuj do ohrožené oblasti v době zásahu do masivu.
  39. Při jakékoliv práci v prostoru vstupních otvorů PDIO si zajisti poklop k výztuži díla pomocným závěsným prvkem s dostatečnou pevností. Po ukončení práce tyto pojistné prvky odstraň.
  40. Při používání kladky nestůj nikdy v prostoru možného švihu lana vrátku, ani v jeho bezprostředním okolí.
  41. Nikdy nevstupuj do blízkosti neobtrhané nebo neopříčené čelby, stejně tak jako do prostoru nezajištěného pilíře v porubu, a to ani při provádění protiotřesové, protiprůtržové prevence nebo údržbě na strojních a elektro zařízeních.
  42. Při překládání TH dopravníku pomocí překládacího zařízení se nesmí nikdo pohybovat mezi dopravníkem a překládacím zařízením!
  43. Před zahájením práce na strojním nebo elektro zařízení si zajisti jeho vypnutí a zablokování, včetně zajištění vypnutí přívodu energie. Takto zajištěné zařízení označ na jeho spouštěcím ovládači tabulkou s upozorněním „NEZAPÍNAT, NA ZAŘÍZENÍ SE PRACUJE!“

 

  1. Byl jsem seznámen s :

a) začátkem a koncem pracovní doby pracoviště, povinností dodržování režimu práce a odpočinku a nutností provádět přesnou a správnou evidenci dle ASEPu.

b) zdravotními riziky (prach, hluk, vibrace, mikroklimatické podmínky atd.) aktuálního pracoviště .

c) aktuálním zařazením pracoviště do kategorie nebezpečí důlních otřesů, průtrží uhlí a plynů, s příznaky těchto jevů a stanovenými opatřeními.

      d) s přestupky, za které může dojít k ukončení mého pracovního poměru:

- jízda osob na pásovém dopravníku, který k tomu nebyl schválen

- opouštění vozů kolejové a závěsné dopravy za jízdy

- vjezd s dopravním prostředkem do zákazu vjezdu

- neoprávněná manipulace s výbušninami

- používání dobývacích a razících strojů, kolejových a závěsných lokomotiv bez oprávnění

- úmyslné poškození nebo vyřazení bezpečnostního zařízení

- použití otevřeného ohně bez povolení

- fyzické napadení nebo úmyslné ublížení na zdraví

- pozitivní zjištění vlivu alkoholických a jiných návykových látek- nošení kuřáckých potřeb do

   podzemí

- opakovatelné porušování BP

 

Tímto poučením není vyčerpána předepsaná znalost bezpečnostních předpisů k jednotlivým druhům prací v dole i na povrchu dle dosažené kvalifikační třídy. Zaměstnanci jsou seznámeni se zařazením vykonávaných prací do kategorií s určením rizik dle rozhodnutí KHS.

Zaměstnanci jsou povinni dodržovat technologický postup pro dané pracoviště.

V Ostravě 4.1. 2021

 

Zpracoval: Ing. Lubor Dvořák  VBT, Slezská důlní díla, a.s.

Kontakty

Máte dotaz? Volejte nebo nás navštivte.
+420 702 119 498

Občanská 1170/31, Ostrava

info@slezskadulni.cz